Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Artvin - Borçka İlçesi, Tarihi, Resimleri, Fotoğraflari, Köyleri

  Borçka Genel Bilgi  Karadeniz Bölgesi’nin doğu ucunda, Çoruh Nehrinin kıyısında Artvin’e bağlı bir ilçe olan Borçka’nın batısı Hopa, güneyi Artvin ve Murgul, doğusu Şavşat, kuzeyi ise Gürcistan Cumhuriyeti toprakları ile çevrilidir. İlçe topraklarının büyük bir bölümünü sarp ve geçit vermeyen dağlar kaplamıştır. Çoruh vadisi bu dağlık bölgeyi ikiye ayırmıştır. Dağlar, çoğu yerde geniş vadi oluşumların olanak vermeyecek şekilde yüksektir. İlçe topraklarının büyük bir bölümünü Doğu Karadeniz sıra dağlarının doğu uzantısı kaplar. İlçenin doğusunda Çoruh vadisinin kuzeyinde yer alan en önemli kabartı Karçal Dağı’dır (3.414 m). Bu dağların uzantısı olarak yer alan irili ufaklı tepeler İlçe topraklarının engebeli görünümünü sağlar. Çoruh vadisinin güneyinde Balıklı Dağı Cankurtaran Geçidi vardır. Dağ ve tepeleri ayıran derin vadiler, debi ve rejimi yüksek olan akarsu yataklarını oluşturur.
  İlçenin büyük vadisinde akan Çoruh Nehri, Artvin topraklarına Erzurum sınırlarından girer, Borçka’da Murgul, İçkale, Deviskel derelerini ve nihayet Aralık, Karşıköy ve Güreşen derelerini alarak Muratlı Köyüne geçer ve Gürcistan Cumhuriyeti sınırlarına girerek yurdu terk eder. İlçenin en önemli gölü “Karagöl”dür. Çevresi ormanlık olup, alanı 50.000 m2’dir. Karçal Dağları eteklerinde bulunan “Yıldız Gölü“ ilçenin ikinci gölünü oluşturur. Dağların vadiye bakan yamaçları Ladin, köknar, çam ağaçlarının oluşturduğu “orman denizi” ile süslenmiştir. Yüksek kesimlerde ise bu ağaçlara meşe, kestane, kızılağaç gibi yapraklılar karışır. Orman gülleri, orman altı bitkileri ve eğreltiler ormanlık alanlarda dikkati çeker.
  Denizden yüksekliği 125 km. olan ilçenin Artvin’e uzaklığı 32 km.’dir.Yüzölçümü 1.168 km2, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı verilerine göre toplan nüfusu 27.654’dür.

  İlçenin ekonomisi ormancılık ve çay, fındık üretimine dayanmaktadır. Az miktarda da hayvancılık yapılmaktadır.Orman köylerinde bal üretimi de yapılmaktadır.

  Yöreye ilk yerleşenlerin, Hurriler olduğu ve MÖ.2000 yılından itibaren bu yöreyi de içerisine alan bir devlet kurdukları bilinmektedir. Daha sonra Urartuların Hitit İmparatorluğunun yıkılması ile Borçka yöresine kadar yayıldıkları, M.Ö 720-714 yılları arasında Kimmerler, M.Ö 655‘de Sakalar daha sonra da Arsaklılar egemenlik kurmuşlardır. M.S.576 yılından itibaren bölgeye Bizanslılar egemen olmuş, Halife Osman döneminde Arap Ordusu, 645 yılında Bizans ordusunu yenerek bu bölgeye hakim olmuştur. Sonraları Emeviler, Hazar Türkleri ve Bagratlılar bölgeye hakim olmuştur.
  Büyük Selçuklu Devletinin kurulmasından sonra Artvin, Borçka, Şavşat, Yusufeli ve Ardanuç Selçuklu topraklarına katılmıştır (l063). Bölge daha sonra Moğolların egemenliğine girmiştir. Yavuz Sultan Selim’in Trabzon Valiliği döneminde, Borçka ve yöresi Osmanlı egemenliğine girmiştir. 1877-1878 Osmanlı – Rus Harbinden sonra Kars, Ardahan, Artvin ve Batum ile birlikte Borçka da Rus yönetimine bırakılmış, bundan sonra Borçka ve çevresi sık sık savaşlara sahne olmuştur. 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Antlaşması’ndan hemen sonra Batum, Artvin, Borçka ve çevresi İngilizlerce işgal edilmiş, İngilizlerin ayrılmasından sonra da bölgeye Gürcüler girmiştir. Gürcülerin hakimiyeti 9 Şubat l921 yılına kadar sürmüştür. Cumhuriyetin ilanından sonra , 1921 yılında Borçka, Artvin ve çevresi Türkiye Cumhuriyeti topraklarına dahil olmuştur.
  Borçka, 7 Temmuz l921 tarihinde ilçe olmuş, l926 yılında Bucak haline getirilmiş, l928 yılkında da yeniden İlçe konumuna getirilmiştir.
  Borçka’nın Aralık Köyü sınırları içerisinde bulunan Karagöl, “orman denizi” içerisinde deniz görünümlü, alabalığı, buz gibi soğuk suyu ve eşsiz manzarası ile önemli bir kamp yeridir. Ayrıca ilçenin doğusunda bulunan Karçal dağları dağ turizmine uygundur. Dağcılar için bir cennet sayılabilecek Karçal dağları (3400 m), eşsiz güzellikteki manzaraları, buzulları, buzul devrinden kalma irili ufaklı gölleri, buzulların erimesinden doğan dereleri, tarihi kemer köprüleri ve yaylaları ile zengin bir turizm potansiyeline sahiptir.
  İlçede tarihi eser ve doğal güzellik olarak;
  Borçka Muratlı Camisi
  İbrikli Kilisesi
  Maçahel (Camili) Havzasında
  Otingo Kaplıcası
  bulunmaktadır.
  Devletleri yıkan tüm hatanın altında nice gururun gafleti yatar.

  Yavuz Sultan Selim


 2. #2

  Standart

  Borkça Köyleri

  Adagül

  Alaca
  Ambarlı
  Aralık
  Arkaköy
  Atanoğlu
  Avcılar
  Balcı
  Camili-Bucak Merkezi
  Civan
  Çavuşlu
  Çaylıköy
  Çifteköprü
  Demirciler
  Düzenli
  Düzköy
  Efeler
  Fındıklı
  Güneşli
  Güreşen
  Güzelyurt
  İbrikli
  Kale
  Karşıköy
  Kayadibi
  Kayalar
  Kaynarca
  Maralköy
  Muratlı-Bucak Merkezi
  Örücüler
  Sülüklü
  Şerefiye
  Taraklı
  Uğurköy
  Yeşilköy
  Zorlu
  Devletleri yıkan tüm hatanın altında nice gururun gafleti yatar.

  Yavuz Sultan Selim


 3. #3

  Standart

  Borkça Hakkında::::
  Nufus
  24.133
  Yüz Ölçümü
  1.168
  Belediye Sayısı
  1
  Köy Sayısı
  36
  Kaymakam
  Hüseyin Gökdemir
  Belediye Başkanı
  Oral Küçük
  Devletleri yıkan tüm hatanın altında nice gururun gafleti yatar.

  Yavuz Sultan Selim


 4. #4
  orjinallaz
  Misafir Üye orjinallaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  memleketimin her yeri bir baska güzel ama artvin bir baska güzel borcka yaylasini bilmem bilirmisiniz oraya gidince insanin bütün anotomisinde degisiklikler oluyor.aldiginiz tertemiz oksijen bünyede doymak bimeyen bir aclik ve asiri derecede enerji haline geliyor..yolunuz düserse yaylaya cikmadan etinizi ekmeginizi suyunuzu bol bol alin bunlari kim yiyecek diye sakin yaniniza az yiycekle yaylaya cikmayin paylasimi icin usta kardesime cok teskkür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Artvin - Hopa İlçesi, Tarihi, Resimleri, Fotoğraflari, Köyleri
  Konu Sahibi TüRKiSLaMFoRuM Forum İlçe Ve Köylerimiz
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 06.Şubat.2009, 20:27
 2. Artvin - Arhavi İlçesi, Tarihi, Resimleri, Fotoğraflari, Köyleri
  Konu Sahibi TüRKiSLaMFoRuM Forum İlçe Ve Köylerimiz
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 05.Şubat.2009, 00:24
 3. Artvin - Ardanuç İlçesi, Tarihi, Resimleri, Fotoğraflari, Köyleri
  Konu Sahibi TüRKiSLaMFoRuM Forum İlçe Ve Köylerimiz
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 05.Şubat.2009, 00:15
 4. Gümüşhane - Kelkit İlçesi, Tarihi, Resimleri, Fotoğraflari
  Konu Sahibi TüRKiSLaMFoRuM Forum İlçe Ve Köylerimiz
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Şubat.2009, 21:16
 5. Gümüşhane - Kürtün İlçesi, Tarihi, Resimleri, Fotoğraflari
  Konu Sahibi TüRKiSLaMFoRuM Forum İlçe Ve Köylerimiz
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Şubat.2009, 21:06

Bu Konu için Etiketler